Każdy posiada swoje ulubione pozycje literackie – książki, które na jednym oddechu wymienia, kiedy zostaje o takowe zapytany. Takie, które odcisnęły na nim silne piętno i ukształtowały w istotnym stopniu jego wrażliwość na literaturę.

Zdarzały mi się tak frapujące pozycje literackie, że zasypiałem z książką, a kiedy oczy otwierałem rano, to zamiast śniadać się – czytałem dalej. Ba! Całkiem serio i całkiem dosłownie: zdarzało mi się czytać idąc gdzieś ulicą i (całkiem dosłownie!) przypieprzyć głową w słup lub inną przeszkodę. Ze trzy razy przeżyłem taką przygodę. Zaczytać się i wysiąść kilka przystanków za daleko – to zdarzało mi się nader często. Dlaczego to piszę?
Jedną z takich ważnych dla mnie książek jest właśnie „Mistrz i Małgorzata”, wyborna klasyka, którą to popełnił Mihaił Bułhakow. W czasach gdy chodziłem do liceum, nie była to pozycja obowiązkowa, ale szczęśliwy los chciał, że nasza fantastyczna polonistka przerabiała to z nami (pozdrawiam, Pani Agnieszko!). Mówię o tym, ponieważ niezbyt chętnie sięgałem wtedy po takie „objechane” tytuły i w tym wypadku mógłbym się zmierzyć z tą powieścią długo później.
Z moją drugą kapelą, The Moskitos, mieliśmy nawet utwór „Kot Behemot” mojego autorstwa, gdzie ochoczo opisywałem różne incydenty związane z jednym z bohaterów i zarazem chyba najważniejszym kotem w literaturze.
Bo „Mistrz i Małgorzata” to książka niezwykle inspirująca. Wariacje na jej temat można było obserwować w niemal każdej dziedzinie sztuki. Ja przygotowałem dla Was kolekcję obrazów i grafik, które powstały w odniesieniu do niej. To tylko skromny wybór, gdyż tego materiału jest nieskończenie dużo, a gdyby jeszcze rozważać bardzo luźno inspirowane powieścią dzieła…
Enjoy!
Torgsin on Fire – Enrico Riposati, Włochy
Il Maestro e Margherita – Antonio Natale, Włochy
A Mester és Margarita – Zsolt Borbély, Czechy
Kot Begemot – Victoria Mistveil, Rosja
A Mester és Margarita – Csilla Kovács, Węgry
Hapless Visitors – Vladimir Yanovskiy, Ukraina
Mistrz i Małgorzata – Albina Horbaczewska and Jarosław Spuła, Polska
„Nie rozmawiaj z nieznajomymi”
Woland and Behemoth – Huczek Zoltán, Węgry 
 Flying away from Moscow – Predrag Djukic
Margarita and Behemoth – Akemi Shinohara, Japonia
Główne źródło:
Fanpage strony internetowej na temat „Mistrza i Małgorzaty”